Wymiana matrycy w laptopie

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że przedmioty elektroniczne się psują – w końcu nic nie jest wieczne. Wiele osób obawia się tego, że będzie trzeba zakupić nowy sprzęt, który bardzo często wcale nie jest tani. Dlatego spora część społeczeństwa udaje się ze zniszczonym przedmiotem do serwisu, aby zapytać o możliwość naprawy. Jest to niejednokrotnie o wiele tańsze rozwiązanie i pozwala w krótkim czasie odzyskać sprzęt, który bardzo często jest niezbędny w życiu codziennym. Jednym z najczęściej spotykanych problemów, jeśli chodzi o laptopy, jest zepsuta matryca.

Kiedy można stwierdzić, że matryca jest zepsuta?

matryca

Nie każdy jest specjalistą, jeśli chodzi o elektronikę, dlatego bardzo wiele osób korzysta z pomocy serwisów, w których pracują doświadczeni ludzie. Nawet jeśli nie posiada się fachowej wiedzy w zakresie naprawy laptopów, komputerów itp., można samemu stwierdzić czy jego matryca jest zepsuta. Jakie są tego objawy? Wymiana matryc powinna być przeprowadzona w momencie, gdy ekran zaczyna migać, kolory są niewłaściwe, podczas poruszania matrycą gaśnie podświetlenie lub laptop się wyłącza, ekran może robić się biały i nie mieć żadnej treści. Jeśli sprzęt elektroniczny zaczyna szwankować właśnie w ten sposób, warto odwiedzić komputerowy serwis.

Jak wymienia się matrycę?

wymiana matryc

Po tym, jak sprzęt trafi do specjalistów, przychodzi czas na naprawę. Jak to wygląda? Cały „zabieg” rozpoczyna się od odkręcenia śrub ramki matrycy – od razu po wyjęciu jej, można sprawdzić jaki zamiennik należy kupić, aby laptop działał. Po usunięciu ramki bardzo często na tym etapie sprawdzane jest, czy matryca faktycznie się zepsuła, czy po prostu wypięła się taśma sygnałowa. Czasami nie trzeba wymieniać jej, a tylko podłączyć. Jeśli jednak jest zepsuta, nie ma innego wyjścia jak ją wyciągnąć: należy wypiąć kabel video, który łączy matrycę z płytą główną, a następnie odkręcić matrycę od prowadnic zawiasów i wyjąć ją. Podczas montowania nowej matrycy lub jej zamiennika zawsze należy sprawdzić, czy działa poprawnie. Wystarczy tylko wpiąć kabel video do matrycy i podłączyć inwerter. Włączyć laptopa i sprawdzić, czy obraz jest odpowiedni. Jeśli tak można zamontować matrycę na stałe. Wydaje się proste? Dla osób, które nigdy nie miały styczności z naprawą komputerów z pewnością nie, więc lepiej, aby zajęli się tym specjaliści.

Wymiana matrycy u specjalistów nie trwa długo, bardzo często posiadają oni na miejscu kilka rodzajów matryc i są w stanie dopasować odpowiednią od razu. Zdarza się więc tak, że już po godzinie można odebrać naprawiony sprzęt.