Odzyskiwanie utraconych danych z dysku

Aktualnie społeczeństwo nie wyobraża sobie życia bez sprzętu elektronicznego. Laptopy, czy komputery – towarzyszą ludziom w życiu codziennym. Nie tylko do przeglądania portali społecznościowych czy czytania wiadomości z Polski i świata, ale w dużym stopniu taki sprzęt służy do pracy czy nauki. Na ich dyskach zapisuje się bardzo dużo informacji, które niejednokrotnie są niesamowicie cenne. Co się stanie, gdy te dane zostaną utracone? Czy można je odzyskać? Gdzie szukać pomocy?

Czym jest odzyskiwanie danych?

odzyskiwanie danych z dysku

To nic innego jak szereg działań, które mają na celu przywrócić dostęp do danych, które zostały utracone. Wydaje się proste? Zdecydowanie takie nie jest. Odzyskiwaniem danych z dysku zajmują się specjaliści, którzy muszą mieć wiedzę z zakresu elektroniki, programowania, fizyki oraz robotyki i automatyki. Wiele osób uważa, że w każdym przypadku można odzyskać utracone dane, jednak rzeczywistość jest troszeczkę inna. Najlepsze laboratoria na całym świecie według średniej, odzyskują dane na poziomie ok. 76%. Jak widać, są przypadki, w których nie można ich odzyskać. Zdarza się, że osoba udaje się np. do serwisu laptopów HP ze swoim sprzętem i informuje, że utraciła dane i musi koniecznie je odzyskać – czasami ciężko jest wytłumaczyć, że nie każdy przypadek jest do odratowania, choć większość kończy się sukcesem.

Rodzaje uszkodzeń, przez które traci się dane

odzyskiwanie danych

Wyróżnia się dwa rodzaje uszkodzeń: logiczne i fizyczne. Na czym polegają? Mówi się, że uszkodzenia fizycznie trudniej odzyskuje się niż logiczne. Uszkodzenia elementów mechanicznych takich jak głowica lub silnik (w dysku twardym) czy uszkodzona warstwa refleksyjna (w płytach CD, DVD) niejednokrotnie są niesamowitym wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych specjalistów. Uszkodzenia logiczne często spowodowane są błędami w oprogramowaniu czy atakami wirusów. Niestety wielu przypadkach to człowiek jest winny, ponieważ niewłaściwie używa narzędzi dyskowych. Bardzo często serwisy laptopów Lenovo przyjmują klientów, którzy sami starali się „naprawić” swój komputer, doprowadzając do utraty danych.

Należy pamiętać, że jeśli nie posiada się w czymś specjalistycznej wiedzy, nie powinno się samemu ingerować np. w formatowanie laptopa itp. Chcąc zaoszczędzić czasem niewielką kwotę, można naprawdę narobić sobie jeszcze większych problemów. Utracenie danych przysporzy z pewnością dużo stresu jednak, zamiast samemu próbować je odzyskać, należy udać się do serwisu, który się w tym specjalizuje, a z pewnością pracownicy postarają się pomóc najlepiej jak potrafią.